Salı, Ağustos 6, 2019
Konaklama

DoğuEkspres’ine Yoğun Talep

26görünüm

Türkiye’de demiryolu turizmini tanıtmak için başlatılan sadece turistlere özel olan Eastern Express, 29 Mayıs’ta başkent Ankara’dan doğusundaki Kars ilçesine ilk yolculuğunu yapacak.

Tren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açılacak. Kars’ı ziyaret eden turist sayısının% 30 oranında artması bekleniyor.

Turistlerin Kars’a akışı da bölgeye yatırımcı getirmiştir. Bu yıl üç yeni butik otele ek olarak, Kars 2021’de iki Hilton’un açılışını da görecek.

2018’de 135.000 kişiye ev sahipliği yapan Kars, bu yılki mevcut ivmenin artması ve yeni trenin katkısı ile bu yıl 250.000 ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Düzenli Eastern Express’ten daha konforlu ve daha pahalı olan sadece turist treninin şehirdeki turizmin kalitesini arttırması bekleniyor.

Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Ramazan ayına rağmen şehirdeki otellerin% 70’inin zaten rezerve edildiğini ve bu oranın tatilden sonra% 90’a ulaşacağını söyledi.

Kars’ın artık tüm yıl boyunca turistlere ev sahipliği yaparak turizm yatırım yönünü çevirdiğini de sözlerine ekledi.

Şehirde nts. “New Holland traktörlerinin sahibi, Kars’taki 120 odalı Hampton by Hilton otelinde yatırım yapmaya karar verdi. Turgutreis Group, 160 odalı bir DoubleTree by Hilton oteline yatırım yapıyor. Her ikisi de 2021’de açılacak” dedi. Ayrıca aslen Karslı olan ancak İstanbul’da yaşayan üç işadamının üç butik otele yatırım yaptığını açıkladı. Altı, 18 ve 36 odalı otel Ekim ayında açılacak.

Doğanay, bölgedeki turizmin göçün tersine dönmesine yol açtığını söyledi. “Peynir Müzesi’nin bulunduğu Boğatepe köyü, beş yıl önce 30 haneden oluşuyor, şimdi 100 hanesi var. Kars’tan ayrılanlar köylerine dönmeye başladı. Birçoğu evlerinde misafir odaları açarak kahvaltı yaptılar. turistlere ve tekrar peynir üretmeye “diyerek devam etti, kentin turizm sektörünü organize etmek için devam eden projeleri olduğunu vurguladı.

31 Mayıs’tan itibaren taksi şoförleri, restoran ve kafe sahipleri ile peynir üreticileri gibi sektör paydaşlarına aylık eğitim vereceklerini söyledi.

Geleneksel ekspres trene olan talebin artması nedeniyle Türkiye ikinci treni başlatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, “trenle seyahat” turizmi popülaritesini artırmayı ve Türkiye’deki diğer şehirlere yaymayı hedefliyor.

İlk olarak 15 Mayıs 1949’da kurulan Eastern Express, Ankara-Kars hattında TC Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD) Nakliyat A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Eastern Express’e olan ilgisini artırma çabaları sayesinde, ekspresin olağanüstü bir tatil seçeneği olarak yaygınlaştırılmış sosyal medya kapsamı ve tur operatörlerinin işbirliği ile bu seyahat yoluna olan talep günden güne artmaktadır. .

Leave a Response