Cuma, Mayıs 29, 2020
#eTurizm EnlerDünyadanTurizm Haberleri

Kazakistan gezi rehberi / En güzel 5 şehir

101views

Orta Asya’nın en geniş topraklarına sahip ülkeler arasında yer alan Kazakistan, ata vatanımız olarak ayrı bir yere sahiptir kültürümüzde. Dünya ülkeleri arasında en büyük dokuzuncu ülkesi olarak geniş arazileri ile biliniyor. Başkenti Astana olan bu ülke; devasa petrol, demir, uranyum, demir ve altın yönünden zengin ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin eski başkenti olan Almatı’da, yeni başkenti kadar büyük önem taşıyan ve ilgi gören merkezlerindendir. Uzun yıllar Rusların sömürgesinde kalan Kazakistan halen küçük şehirlerinde bu kaybı kapatmaya çalışmaktadır.

Kazakistan’a ne zaman gidilir?

Kazakistan’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle sizlere tavsiyem; bahar ve yaz aylarında gitmeniz olacak. Bu nedenle tatil planınızı yapıp erken rezervasyon yaparak ucuz uçak bileti kampanyalarından yararlanmanızı tavsiye ederim. İstanbul ve Ankara’dan uçak seferleri bulunan ata yurt için aktarmalı ve direk seferler gerçekleştirilmektedir.

Kazakistan’da hangi diller konuşuluyor?

Kazakistan iki dil kullanılan bir ülkedir. Resmi olarak Kazakça dili kabul edilmiş olup, bu dil Türkçeye çok yakındır. İkinci resmi dili ise Rusçadır. Ticaret ve yönetim için kullanılan bu dil Kazak nüfusunun tamamı tarafından bilinmektedir.

Kazakistan’a vize gerekir mi?

Kazakistan’a seyahat etmek isteyenler için 1 aylık vizesiz seyahat imkânı tanınmaktadır. Dilerseniz seyahat planınızı yapıp indirimli uçak bileti alarak bu devasa ülkeyi ziyaret edebilir, çekik gözlü dili eski Türkçe olan insanların renkli dünyasında gezinti yapabilirsiniz.

Kazakistan’da gezilecek yerler

Astana 

Ülkenin başkenti olan ve baştan aşağıya yeniden tasarlanarak inşa edilen bu şehri kesinlikle görmelisiniz. Ülkenin en büyük şehri olan Astana’da çok sayıda turistik yer bulunuyor. Şehrin farklı merkezlerinde bulunan  Hazret Sultan Camii, Ulusal Müze, Barış Sarayı, Astana Opera Bale ve Tiyatro Salonu, Nur Astana Cami, Astana Arena Stadyumu görülmeye değer yerler arasındadır.

Almata

Ülkenin eski başkenti olan bu güzel şehir, özellikle kış sporlarına elverişlidir. En kalabalık şehirleri arasında yer alan ve sosyal hayatı oldukça hareketli olan Almatı için, gezilecek yerler arasında Cumhuriyet Meydanı, Ascension Ortodoks Katedrali ve Panfilov Parkı da bulunuyor.

Aktav

Hazar Denizine kıyısı olan bu güzel şehir ülkenin gaz ve petrol yataklarına sahip. Kumsallarının göz alıcı güzelliği ile yaz tatilinde gelecek olan tatilcilere güzel dakikalar yaşatmaktadır.

Çimkent

Ülkenin en etkileyici şehirlerinden olan Çimkent kalabalık pazarları ve kültür merkezleri arasındadır. Bu güzel şehre gittiğinizde gezmenizi önereceğimiz yerler arasında Otrar, Sayram ve Türkistan antik kentleri bulunuyor.

Aktobe

Kazakistan’ın zengin şehirleri arsında yer alan Aktobe, gece hayatını sevenler için vazgeçilmez bence. Kumsalları, kafeleri ve restoranları ile sosyal yaşamı hareketli olanlara hitap ediyor. Aktobe Müzesi, Aktobe Tiyatrosu gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Leave a Response