Perşembe, Mayıs 28, 2020
Turizm Haberleri

Sömestr yoğunluğu

97views

Sömestr tatilinin gelmesi ile birlikte, tatili fırsat bilen yaklaşık 2 milyon kişi ilk 3 gün otobüs ile seyahat edeceği bildirilirken , tatil için tercih edilen yerler arasında kayak merkezleri yer aldı. Son günlerde artan kar yağışı ile birlikte harika bir doğal ortam olarak bilinen Erciyes kayak merkezinde, sömestr boyunca 70 bine yakın kişi kayak yapacak. Kayak ve termal otellere olan talebin tatil ile birlikte artması sonucu, doluluk oranları %100 e yaklaştı.

2 milyon kişi otobüsle seyahat edecek

Okulların kapanması ile birlikte, tatil için soluğu kayak merkezleri ve termal otellerde alanların sayısı her geçen gün artıyor. Bunun yanında tatil için memleketini tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla. Hal böyle olunca, sömestr tatilinde ilk 3 gün otobüslerle yolcu yapanların 2 milyon üzerinde olacağı bildirildi.

Erken çıkanlar oldu

4 Şubat’ta bitecek yarı yıl tatilinin turizmi canlandırdığına dikkat çeken Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil Kalay, geçen yılın aynı dönemine göre tatile çıkan kişi sayısında yüzde 20 ile 25 arasında bir artış olduğunu dikkat çekti. Kış dönemi için de başlatılan erken rezervasyon kampanyalarının bu artışta etkil olduğunu vurgulayan Kalay, “Kayak ve termal bölgeleri yüzde 100’lere varan doluluklara ulaştı. Hatta bazı çocuklu ailelerin şimdiden tatile çıktığını gözlemliyoruz. Çünkü sömestr döneminde tatil yapmak için yer bulamadılar. Erciyes ve Palandöken’e yerli turist dışında yabancı ilgisi de çok fazla. Ukrayna, Polonya gibi ülkelerden kayakçılar Türkiye’ye tatile geliyor” dedi.

Leave a Response