Cuma, Haziran 7, 2019
Konaklama

Müjde ! Sümela Manastırı ziyarete açıldı

36görünüm

4 yıldır merakla beklenen Sümela Manastırı dün itibariyle ziyaretçiye açıldı. Sümela manastırına gelen ziyaretçiler açık olduğunun haberini alınca merakla beklenen yeni restorasyonlu halini görmek için manastıra çıktı. 4 yıldır kapalı konumda olan Sümela Manastırı birçok tadilatta geçirilerek ziyarete açıldı.

Sümela Manastırında 1inci etap olarak planlanan çevre düzenleme ve restorasyon çalışması tamamlandı. Manastıra giden 300 metrelik yürüyüş yolunun yeniden düzenlendiği alanda tarihi su kemerleri, gişe binası ile manastıra çıkan merdivenler restore edildi. 4 yıl süren restorasyonun ardından Sümela Manastırının birinci avluya kadarki ilk kısmı, bugün ziyarete açıldı. Sabah saatlerinde bölgeye gelen turist kafileleri, manastırı ziyaret etmeye başladı. Manastırın dışını gezen ziyaretçilerin saat 14.00ten sonra içeri alınacağı duyuruldu. Manastır, ay sonuna kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek. 

Gizli geçit görülemeyecek


Restorasyon çalışmaları sırasında, bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üst sağ yamacında gizli geçitle ulaşılan nokta tespit edilmişti. Hristiyanların tapınak veya kutsal alan kabul ettiği şapel ve çile odaları olduğu belirlenen alanda, bugüne kadar görülmemiş cennet ve cehennem, ölüm ve yaşam tasviri taşıyan fresklerin yer aldığı belirlendi. Bu bölümün, ikinci etap restorasyon çalışmaları sonrası ziyarete açılacağı öğrenildi. İkinci etap restorasyon çalışmaları kapsamında ise kilise ve sınıfların yer aldığı bölüm üzerindeki alanlarda da kaya ıslahı ve temizlenmesi çalışmaları yapılacak. Ardından manastır içerisindeki kilise, sınıflar ve avlu kısmında restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.

Leave a Response